sobota, 9 czerwca 2012

Zaperfumowanie perfum


Czym tak właściwie jest zaperfumowanie?
Zaperfumowanie – po prostu określa ilość ekstraktu zapachowego zawartego w produkcje.
W ofercie FM Group mamy szeroką gamę zaperfumowania w produktach: od perfum po wody odświeżające. Postaram Ci teraz wyjaśnić jakie są różnice między poszczególnymi grupami, a więc zaczynamy.

W przypadku perfum najniższym progiem jest 16%, najwyższym zaś progiem jest 30%, jest to maksimum, większe zaperfumowanie już nie istnieje. Przykładowo dla górnego progu 30%. W takim produkcje ekstrakt zapachowy rozkłada się następująco: 30% to czysty zapach, a reszta 70% stanowi alkohol.








Nieco inaczej sytuacja przedstawia się sytuacja w przypadku wód perfumowanych, a mianowicie. Od perfum różni się tym, iż oprócz alkoholu zawiera w sobie również wodę. Przykładowo tradycyjna woda perfumowana zawiera w sobie 80% alkoholu, 16% kompozycji zapachowych i 4% wody. Głównym wyznacznikiem wód perfumowanych jest zawartość wody we flakoniku. Przedział zaperfumowania w jakim znajdziemy wody perfumowane mieści się w przedziale  8% – 16%. Sprawia to, że są bardziej ulotne, mniej trwałe w porównaniu z perfumami




Poruszając się w dół trafiamy na wody toaletowe. W FM wody toaletowe znajdziemy w dosyć pokaźnej kolekcji owocowej. Woda toaletowa to przede wszystkim 12% wody, 8% kompozycji zapachowych lub 12%, gdy mówimy o najmocniejszych wodach toaletowych i reszta czyli 80% to alkohol. W FM-ie wszystkie wody toaletowe mają 12% zaperfumowania.





Woda kolońska ma od 3% do 5% zaperfumowania. rodzaj wody toaletowej, kilkuprocentowy alkoholowy roztwór olejków eterycznych w alkoholu o stężeniu około 80%. Woda kolońska zyskała światową sławę jako produkt o uniwersalnej nucie zapachowej dla mężczyzn i kobiet.




Ze wszystkich opisanych grup są najmniej zaperfumowane. Mają w sobie zaledwie 1–3% olejków zapachowych.



Substancje wchodzące w skład kompozycji zapachowych perfum różnią się trwałością tzn. szybkością odparowywania. Wyróżniamy trzy główne nuty zapachowe, które zawierają każde perfumy:




To tzw. góra zapachowa czyli substancje lotne, które najszybciej odparowują i znikają. Jest to pierwszy zapach jaki się czuje po otwarciu buteleczki gdy ulotni się już alkohol (to np. olejki cytrusowe i lawendowy). Jest to zapach najbardziej świeży i lekki.




To tzw. środek zapachowy czyli substancje średnio lotne ( modyfikatory). Ta nuta skomponowana jest z woni kwiatowo-owocowo-korzennych i utrzymuje się na skórze około 1 - 2 godzin.




To tzw. dół zapachowy w skład którego wchodzą utrwalacze, substancje pozostawiające zapach najdłużej i nadające perfumom ciężkości. Otrzymuje się je z ekstrakcji żywic drzew orientalnych (tony leśne), albo są to produkty odzwierzęce (piżmo, cybet, ambra) naturalne lub syntetyczne (tony ciężkie). Sprawiają, że po rozwinięciu aromatycznego bukietu perfumy długo się utrzymują

Perfumy to hipnotyczny zapach miłości wyrażający nasze uczucia, marzenia, przyzwyczajenia. To triumf kobiecości, w którym odnajduje się swój temperament, charakter i seksapil. Perfumy atakują wszystkie nasze zmysły pachnącymi nutami. Ich aromatyczne bukiety potrafią rozbudzić najgłębsze pragnienia, poprawić samopoczucie. Magia zapachu budzi wspomnienia i zainteresowanie. Dobre perfumy są dziełem sztuki, magnetyzują, tworzą aurę elegancji, luksusu, władzy i pożądania. Wielka Coco Chanel twierdziła, że kobieta, która się nie perfumuje nie ma przyszłości.


Nazwa perfumy pochodzi od łacińskiego terminu per fumum (przez dym) i oznacza ofiarowanie bogom wonności przez polanie ołtarzy aromatycznymi żywicami i ziołami. Zafascynowanie zapachami towarzyszyło ludziom od zawsze. Wierzono w ich tajemną moc, nadawano im znaczenie magiczne, przypisywano nadprzyrodzone działanie. Substancje zapachowe wytwarzane z naturalnych surowców znano już w starożytności. Ze względu na swą wysoką cenę stanowiły o bogactwie i prestiżu patrycjuszowskich domów. Na Bliskim Wschodzie ambra była ceniona na równi ze złotem i niewolnikami. Pachnidła w darze ofiarowywano królom np. mirrę czy kadzidło. W 800 r. p. n. e. królowa Saba podarowała wonności królowi Salomonowi. Przepisy na substancje zapachowe można znaleźć w Talmudzie i Starym Testamencie. 

Starożytne cywilizacje rozkoszowały się zapachami na wiele różnych sposobów, każda z kultur miała do nich inne podejście. Mieszkańcy Egiptu po zażytej kąpieli obficie namaszczali swoje ciało pachnącymi olejkami lub maściami. Chińczycy wkładali do pościeli saszetki z perfumowanym proszkiem, w koszach z brudną bielizną umieszczali korę z aromatycznych drzew, a w pokojach zapalali kadzidła. W Chinach, zwyczajem po przyjęciu stało się rozdawanie wychodzącym gościom kawałków impregnowanego papieru, który wcześniej nasączano kroplami jaśminowych perfum. Zapach ten miał niwelować skutki nadużycia wina. Perfumowane były również drukowane na jedwabiu chińskie pieniądze. Zamożni Rzymianie uwielbiali otaczać się pięknymi przedmiotami. Przywiązywali dużą wagę nie tylko do ich wyglądu, ale także do ich zapachu. Ich komnaty przesączone były zapachem kwiatowych płatków, a materace w olbrzymich łożach, na których sypiali wypchane były płatkami róż. Arabowie praktykowali metodę perfumowania różnych części ciała różnymi zapachami, po posiłku obmywali dłonie w perfumowanej i okadzonej wodzie, okadzali wnętrza swoich domów i meczetów by wypędzić złe duchy, wierzyli, że pachnąca osoba cieszy się opieką aniołów. Te zwyczaje kultywują do dziś.

Perfumeria w dzisiejszym tego słowa rozumieniu rozwinęła się w epoce Renesansu. Przybyła do Europy przez Wenecję ze Wschodu, ale pierwsze perfumy, których nazwę znamy pochodzą już z 1367 roku. Była to Eau de Reine de Hongarie (Woda królowej Węgier). Jak głosi legenda królowa otrzymała ich recepturę od tajemniczego pustelnika. W owym czasie sztuka perfumiarska miała po trosze status czarnej magii. Dopiero wiek XIX przyniósł rozwój perfumerii z prawdziwego zdarzenia Stało się to w roku 1828, gdy Pierre Francois Pascal Guerlain otworzył swą firmę w Paryżu, która istnieje do dziś i jest prowadzona przez kolejnych członków rodziny. W tym czasie perfumeryjni potentaci masowo produkowali olejki naturalne z własnych plantacji. Pod koniec ubiegłego stulecia nastąpił przewrót w przemyśle perfumiarskim. Było nim wyprodukowanie substancji zapachowych na drodze syntezy chemicznej, co spowodowało łatwy dostęp do surowców, ale także znaczny spadek cen perfum. Nie znaczy to jednak, że straciły one na swojej popularności.





Mam nadzieję, że powyższy wpis bardzo wam pomoże w zrozumieniu rodzajów perfum. Zapraszam do pozostawienia komentarza poniżej.